Laboratoř vysokého napětí a pracoviště EMC
Pořadatel: | Katedra elektroenergetiky a ekologie, ZČU |
Místo: | Západočeská univerzita, Univerzitní 22 a 26 U registrovaných akcí získáte informace o místě setkání prostřednictvím e-mailu s potvrzením o úspěšné registraci. V případě problémů či dotazů nás, prosím, kontaktujte na e-mail info@dnyvedy.zcu.cz. |
Vhodné pro: | mládež a dospělé |
Termíny: |
|
Laboratoř je pro tyto účely vybavena zdrojem střídavého napětí 620 kV, osmistupňovým generátorem Haefely pro generování atmosférických napěťových impulzů 600 kV s energií 4 kJ a některými dalšími menšími zdroji.
Záznam a analýza výbojové činnosti jsou umožněny digitálním měřicím systémem firmy Power Diagnostix Systems a osciloskopem LeCroy.
Laboratoř dlouhodobě spolupracuje s vysokonapěťovou laboratoří ETD Transformátory na diagnostice výkonových transformátorů. Spolupráce zahrnuje především modelová měření a výzkum fenoménu částečných výbojů a dále výzkum možností využití akustických metod v diagnostice izolačních systémů transformátorů při střídavém i impulzním namáhání.
Další řešené projekty se zaměřují na problematiku provozu energetických zařízení (analýza příčin poruch přístrojových transformátorů napětí, pravidelné sledování stavu izolace měničů PTP a PTN 110 kV, experimentální ověřování parametrů izolace vodičů firmy PIRELLI a simulace chování vodiče za situace blízké podmínkám v době poruchy) nebo na obor trakce (diagnostika přepojovače pro lokomotivy firmy Mitsubishi Electric).
Experimentální diagnostické pracoviště elektromagnetické kompatibility (EMC):
Na FEL ZČU bylo postupně vytvořeno špičkové pracoviště pro diagnostickou činnost v oblasti elektromagnetické kompatibility. Pracoviště je vybaveno měřicí technikou pro nejvyhledávanější testování odolnosti a měření emitovaného rušení elektrických zařízení určených pro použití v energetice, dopravní technice, strojírenství a spotřební elektrotechnice. Pracoviště disponuje bezodrazovou třímetrovou komorou umožňující práci s vysokofrekvenčními signály až do 18 GHz. Předností pracoviště je mezinárodní akreditace cca 20 diagnostických postupů.
Na pracovišti se řeší například analýza elektromagnetické kompatibility řídicích systémů elektráren, včetně jaderných, konstrukční a softwarová opatření zvyšující spolehlivost a bezpečnost těchto zařízení, analýza elektromagnetické kompatibility dopravních prostředků, kde zkušenosti získané při měření elektromagnetických emisí stacionárních zařízení umožnily provádět komplikovaná měření úrovně rušení kolových i kolejových dopravních prostředků.
Laboratoř se zabývá experimentálním ověřováním teoretických předpokladů a simulací provozních stavů v rané fázi vývoje zařízení s cílem minimalizovat cenu výrobku a dobu jeho vývoje.



