Ve čtvrtek 8. června zaplnila Západočeská univerzita za pomoci slunečného počasí náměstí Míru v Klatovech. Konal se další Den vědy a techniky, který do centra města lákal děti ze základních i středních škol – a nejen je.

Vědu a techniku zábavnou formou pod stánky i pod širým nebem představily Fakulta pedagogická, Fakulta strojní, Fakulta aplikovaných věd, Fakulta elektrotechnická i Fakulta zdravotnických studií, nechybělo výzkumné centrum NTC ani Odbor celoživotního vzdělávání. Aby hravé vědy nebylo málo, dorazily do Klatov také science centrum Techmania, Hvězdárna Rokycany a Doosan Škoda Power, experimenty předvedli i zástupci místního Gymnázia Jaroslava Vrchlického a Střední průmyslové školy Klatovy.

Přesně takový byl Den vědy a techniky se Západočeskou univerzitou v Plzni!

Bav se vědou

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjisti, že věda je zábava. Čekají tě různé rébusy, hlavolamy, robotická včelka a další. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

Celoživotní a distanční vzdělávání

Zajímavá chemie

Chemie může být zábavná a dobrodružná. Nevěříte? Přijďte a přesvědčte se na vlastní oči. Demonstrace vybraných chemických experimentů z různých oblastí chemie.

Fakulta pedagogická

Jak vzniká hudba?

Jak dostat vlastní hudební nápad k posluchačům? Jak a čím nahrát a zpracovat jednotlivé nástroje a zpěv? Kam posunuly hudbu moderní technologie? Přímo u nás na stánku si tohle všechno můžeš vyzkoušet!

Fakulta elektrotechnická

3D tisk a postupy modelování

Ukázky 3D tisku, principy a limity technologie. Tvorba modelu. Testování pevnosti.

Fakulta pedagogická

Historické hry a počítače

Ukázky starých počítačů a jejich vývoje. Historické hry – dynamické ukázky.

Fakulta pedagogická

Kreslení s pomocí umělé inteligence (FAV)

Ukázka fotorealistického kreslení na grafickém tabletu pomocí aplikace umělé inteligence.

Fakulta aplikovaných věd

Strojařina v akci!

Expozice nabídne návštěvníkům pohled do světa techniky a strojírenství. Hlavní atrakcí této expozice je robotické rameno řízené pomocí mikrokontroléru Arduino. Dalším exponátem je závora z technické stavebnice Fischertechnik, která demonstruje princip automatického ovládání. Návštěvníci se mohou podívat na to, jak závora funguje, a zkusit si její ovládání. Pro milovníky stavebnic LEGO bude k vidění Lego slon, který je složen z mnoha malých součástek a dohromady tvoří fungující mechanismus. Slon umí například pozdravit zvednutím chobotu a zatroubením. Návštěvníci se také seznámí s principy ozubených převodů, poskládají na čas 3D tištěnou kotoučovou frézu a vyzkouší svůj cit pro drsnost povrchu, pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny omalovánky. Celkově je tato expozice ideálním místem pro všechny, kteří chtějí objevovat svět techniky.

Fakulta strojní

Pro život a pro zdraví

Fakulta zdravotnických studií ZČU představí v rámci expozice všechny tři své katedry, které vzájemnou synergií pomohou návštěvníkům posílit jejich aktivity v rovině preventivní činnosti tak, aby lépe pečovali o své zdraví a předcházeli řadě onemocnění, které více či méně snižují kvalitu lidského života. Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví proškolí návštěvníky v první pomoci a dovolí jím nahlédnout do sanitního vozu. Katedra rehabilitačních oborů láká na aktivity v rámci školy zdravé chůze. Katedra ošetřovatelství a porodní asistence pak představí a naučí hygieně rukou a zaměří se v rámci prevence kardiovaskulárních onemocnění i na krevní tlak.

Fakulta zdravotnických studií

Smart textilie a tištěná elektronika

Často se uvádí, že člověk dovede své okolí vnímat pěti smysly – z toho také vznikla fráze mít všech pět pohromadě”. Co když je to ale někdy málo, nebo lidské smysly a receptory jednoduše nejsou dost citlivé? Senzory, které vyvíjíme, dovedou detekovat například toxické či výbušné plyny ve velmi nízkých koncentracích, těžké kovy ve vodách nebo z bezpečného místa měřit vysokou teplotu vzdálených objektů. Tyto senzory umíme nejen tisknout pomocí nových speciálních materiálů a technologií na ohebné fólie nebo papír, ale některé umíme dokonce i vyšívat či integrovat přímo do oblečení. Senzory mohou být například součástí moderních technologií pro hasiče.

Fakulta elektrotechnická

LabIR Edu – Poznejte svět očima termokamery(NTC)

S termokamerou se dnes můžeme běžně setkat v průmyslu, výzkumu nebo lékařství. Velký potenciál má ale také ve školní výuce. Děti se učí o teple v různých přírodovědných předmětech, ať už zkoumají endotermické a exotermické reakce, elektrické obvody, nebo vliv zeleně na mikroklima. Všechny tyto okem neviditelné a abstraktní tepelné jevy může v reálném čase vizualizovat termokamera a vést žáky a žákyně k hlubšímu pochopení vyučované látky. Termokamera vyvinutá ve výzkumném centru NTC ZČU je přímo navržena pro vzdělávání 21. století. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje jako tablet, padne akorát do ruky a šasi je vyrobeno na 3D tiskárně. Přijďte si ji vyzkoušet! Na stanovišti LabIR Edu budete také moct experimentovat a zkoumat tepelné jevy a záludnosti, jakými je přenos tepla, propustnost nebo emisivita.   Vzdělávací platforma LabIR Edu vznikla na ZČU v Plzni s cílem podpořit inovativní STEM výuku pomocí termokamer. Více na: edu.labir.cz

Nové technologie – výzkumné centrum

Stolní hry – novinky

Ukázky vybraných stolních her. Netradiční stolní hry. Možnost si zahrát a snad i něco vyhrát!

Fakulta pedagogická

Techmania Science Center

Návštěvníci si budou moci prohlédnout spoustu chemických pokusů.

Techmania Science Centre

Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy

Střední průmyslová škola Klatovy

Hvězdárna Rokycany

Doosan Škoda Power