Bav se vědou (CŽV)

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjisti, že věda je zábava. Čekají tě různé rébusy, hlavolamy, robotická včelka a další. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

Zajímavá chemie (FPE)

Chemie může být zábavná a dobrodružná. Nevěříte? Přijďte a přesvědčte se na vlastní oči. Demonstrace vybraných chemických experimentů z různých oblastí chemie.

Jak vzniká hudba? (FEL)

Jak dostat vlastní hudební nápad k posluchačům? Jak a čím nahrát a zpracovat jednotlivé nástroje a zpěv? Kam posunuly hudbu moderní technologie? Přímo u nás na stánku si tohle všechno můžeš vyzkoušet!

3D tisk a postupy modelování (FPE)

Ukázky 3D tisku, principy a limity technologie. Tvorba modelu. Testování pevnosti.

Historické hry a počítače (FPE)

Ukázky starých počítačů a jejich vývoje. Historické hry – dynamické ukázky.

Kreslení s pomocí umělé inteligence (FAV)

Ukázka fotorealistického kreslení na grafickém tabletu pomocí aplikace umělé inteligence.

Strojařina v akci! (FST)

Expozice nabídne návštěvníkům pohled do světa techniky a strojírenství. Hlavní atrakcí této expozice je robotické rameno řízené pomocí mikrokontroléru Arduino. Dalším exponátem je závora z technické stavebnice Fischertechnik, která demonstruje princip automatického ovládání. Návštěvníci se mohou podívat na to, jak závora funguje, a zkusit si její ovládání. Pro milovníky stavebnic LEGO bude k vidění Lego slon, který je složen z mnoha malých součástek a dohromady tvoří fungující mechanismus. Slon umí například pozdravit zvednutím chobotu a zatroubením. Návštěvníci se také seznámí s principy ozubených převodů, poskládají na čas 3D tištěnou kotoučovou frézu a vyzkouší svůj cit pro drsnost povrchu, pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny omalovánky. Celkově je tato expozice ideálním místem pro všechny, kteří chtějí objevovat svět techniky.

Pro život a pro zdraví (FZS)

Fakulta zdravotnických studií ZČU představí v rámci expozice všechny tři své katedry, které vzájemnou synergií pomohou návštěvníkům posílit jejich aktivity v rovině preventivní činnosti tak, aby lépe pečovali o své zdraví a předcházeli řadě onemocnění, které více či méně snižují kvalitu lidského života. Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví proškolí návštěvníky v první pomoci a dovolí jím nahlédnout do sanitního vozu. Katedra rehabilitačních oborů láká na aktivity v rámci školy zdravé chůze. Katedra ošetřovatelství a porodní asistence pak představí a naučí hygieně rukou a zaměří se v rámci prevence kardiovaskulárních onemocnění i na krevní tlak.

Smart textilie a tištěná elektronika (FEL)

Často se uvádí, že člověk dovede své okolí vnímat pěti smysly – z toho také vznikla fráze mít všech pět pohromadě”. Co když je to ale někdy málo, nebo lidské smysly a receptory jednoduše nejsou dost citlivé? Senzory, které vyvíjíme, dovedou detekovat například toxické či výbušné plyny ve velmi nízkých koncentracích, těžké kovy ve vodách nebo z bezpečného místa měřit vysokou teplotu vzdálených objektů. Tyto senzory umíme nejen tisknout pomocí nových speciálních materiálů a technologií na ohebné fólie nebo papír, ale některé umíme dokonce i vyšívat či integrovat přímo do oblečení. Senzory mohou být například součástí moderních technologií pro hasiče.

LabIR Edu – Poznejte svět očima termokamery(NTC)

S termokamerou se dnes můžeme běžně setkat v průmyslu, výzkumu nebo lékařství. Velký potenciál má ale také ve školní výuce. Děti se učí o teple v různých přírodovědných předmětech, ať už zkoumají endotermické a exotermické reakce, elektrické obvody, nebo vliv zeleně na mikroklima. Všechny tyto okem neviditelné a abstraktní tepelné jevy může v reálném čase vizualizovat termokamera a vést žáky a žákyně k hlubšímu pochopení vyučované látky. Termokamera vyvinutá ve výzkumném centru NTC ZČU je přímo navržena pro vzdělávání 21. století. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje jako tablet, padne akorát do ruky a šasi je vyrobeno na 3D tiskárně. Přijďte si ji vyzkoušet! Na stanovišti LabIR Edu budete také moct experimentovat a zkoumat tepelné jevy a záludnosti, jakými je přenos tepla, propustnost nebo emisivita.   Vzdělávací platforma LabIR Edu vznikla na ZČU v Plzni s cílem podpořit inovativní STEM výuku pomocí termokamer. Více na: edu.labir.cz

Stolní hry – novinky (FPE)

Ukázky vybraných stolních her. Netradiční stolní hry. Možnost si zahrát a snad i něco vyhrát!