KLATOVY 2024

Ve čtvrtek 13. června 2024 se klatovské náměstí Míru bavilo vědou!

Všem návštěvníkům, vystavovatelům a partnerům děkujeme za účast.

Celou akci si můžete připomenout ve fotogalerii.

seznam expozic

INFOCENTRUM

Západočeská univerzita v Plzni

Kudy kam na Dnu vědy a techniky 2024? Na tomto stánku vám rádi poradíme, přijďte se zeptat.

Přihlaste se ke své univerzitě tričkem, mikinou nebo hrnečkem.

Také nám můžete říct, jak se vám u nás letos líbilo.

ZVUK

Fakulta elektrotechnická ZČU

V akustických laboratořích FEL ZČU se věnujeme zvuku, hluku a vibracím. Přijďte si vyzkoušet elektronické hudební nástroje, smíchat nahrávku kapely nebo prozkoumat materiály a možnosti akustických úprav kulturních a společenských prostorů.

SMART TRAIN

Fakulta aplikovaných věd ZČU

Máte jedinečnou příležitost vyzkoušet si jednoduché BCI (Brain Computer Interface), tedy rozhraní mezi mozkem a počítačem. Vaším soustředěním pak můžete ovládat pohyb vlaku na modelovém kolejišti.

E-TEXTILIE A TIŠTĚNÁ ELEKTRONIKA

Fakulta elektrotechnická ZČU

Senzory, které vyvíjíme, dovedou detekovat například toxické či výbušné plyny ve velmi nízkých koncentracích, těžké kovy ve vodách nebo z bezpečí měřit vysokou teplotu vzdálených objektů. Tyto senzory umíme nejen tisknout pomocí nových speciálních materiálů a technologií na ohebné fólie nebo papír, ale některé umíme dokonce i vyšívat či integrovat přímo do oblečení. Mohou být například součástí moderních technologií pro hasiče.

VYROBTE SI ELEKTŘINU VLASTNÍ SILOU

Fakulta elektrotechnická ZČU

Napadlo vás někdy, jaký má vlastně člověk výkon a kolik by byl schopen vyrobit vlastní silou elektřiny? V naší expozici to zjistíte naprosto přesně! Změříme vám totiž okamžitý maximální výkon. Energii budete vyrábět na speciálně upraveném spinningovém kole, moderním synchronním generátorem s permanentními magnety a s vysokou účinností. Použijete svoje největší svaly, například čtyřhlavý sval stehenní.

TENKOVRSTVÉ MATERIÁLY A PLAZMOVÉ TECHNOLOGIE

Fakulta aplikovaných věd ZČU

Chytrá okna, flexibilní displeje, antireflexní filtry, čisté zdroje energie, inteligentní senzory, samočisticí a antibakteriální povrchy… Tyto a mnohé další moderní technologie jsou založeny na nových tenkovrstvých nanostrukturních materiálech. Pokud chcete nahlédnout do zákulisí moderního materiálového výzkumu a aplikované fyziky, zajímají vás nové materiály, baví vás experimentálně zkoumat a objevovat, je tato expozice určena právě pro vás.

BAV SE VĚDOU

Odbor celoživotního a distančního vzdělávání ZČU

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjistěte, že věda je zábava. Čekají vás různé rébusy a logické hry. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

HISTORIE NENÍ NUDNÁ VĚDA

Fakulta filozofická ZČU

Často se objevuje názor, že historie je jen nudné učení se dat zpaměti, ovšem skutečnost je úplně jiná. Úkolem naší expozice je přiblížit historii zábavnou formou, například praktickými metodami.

ZAJÍMAVÁ CHEMIE

Fakulta pedagogická ZČU

Přijďte se přesvědčit, že chemie může být zábavná. Uvidíte například ohnivou kouli, létající plechovku, barevné oscilace a řadu dalších chemických experimentů.

VESMÍR PRO KAŽDÉHO

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, p. o.

Nahlédněte s námi pod pokličku vesmíru – našeho domova! Pokud počasí dovolí, ukážeme vám
v dalekohledech Slunce, na kterém se stále děje něco zajímavého! V naší expozici nezapomeneme ani na ty nejmenší. Připraveny pro ně budou vystřihovánky, skládačky nebo třeba (i pro ty větší) jednoduchý projektor souhvězdí.

MONITORING RÁDIOVÉHO SPEKTRA A VYSOKOFREKVENČNÍ MĚŘÍCÍ TECHNIKA

Fakulta elektrotechnická ZČU

V expozici máte možnost vidět specializovanou moderní měřicí techniku, prohlédnout si ve spektru radiokomunikační služby kolem nás a také si s námi o těchto věcech pohovořit.

LabIR Edu – POZNEJTE SVĚT OČIMA TERMOKAMERY

Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) ZČU

Objevte fascinující svět skrze termokameru a naučte se více o této pokročilé technologii. Naše interaktivní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů infračerveného záření a jeho aplikací ve vědě a průmyslu. Nechte se inspirovat a rozšiřte své vědomosti s platformou LabIR Edu!

EXKURZE DO HISTORIE VÝVOJE PC A POČÍTAČOVÝCH HER

Fakulta pedagogická ZČU

Myslíte si, že vývoj techniky a počítačů je nuda? Pojďte se na vlastní kůži přesvědčit, že tomu tak není. Nebojte se, nebudeme vás seznamovat s vývojem procesoru či grafických karet. Představíme vám celou řadu starých, a ještě starších počítačů. Ale jako muzeum, kde se exponátů nemůžete dotknout, se tvářit nebudeme. Právě naopak! Budete si moct vyzkoušet i několik počítačových her, které se na těchto počítačích daly hrát.

ROZHODOVÁNÍ POD LUPOU: PROZKOUMEJ SVŮJ EKONOMICKÝ MOZEK

Fakulta ekonomická ZČU

Expozice odhaluje, jak behaviorální ekonomie ovlivňuje naše každodenní rozhodování. Objevte, proč často jednáme iracionálně, jak naše předsudky a intuice formují naše ekonomické volby a co to znamená pro naši budoucnost. Skrze zábavné aktivity a krátké experimenty budete moci lépe pochopit své vlastní chování a naučit se, jak lépe rozhodovat. Přijďte k nám a prozkoumejte skryté síly za vašimi rozhodnutími!

ŽIVÁ ARCHEOLOGIE

Fakulta filozofická ZČU

Program Živá archeologie nabídne ukázky experimentů. Poslechnete si, jak zněla hudba našich dávných předků a budete mít možnost vidět a dotknout se artefaktů starých tisíce let. Součástí bude představení oboru archeologie, jeho zájmu, metod, přístupů a kladených otázek na příkladech zahraničních a domácích výzkumů katedry archeologie Fakulty filozofické. Mezi nejvýznamnější zahraniční expedice, na které se můžete těšit, patří výzkum Hedvábné stezky v Kyrgyzstánu nebo zaniklé římské kolonie Castrum Novum v Itálii.

STROJAŘINA V AKCI

Fakulta strojní ZČU

Expozice nabídne návštěvníkům pohled do světa techniky a strojírenství hravou formou.
K vidění bude malé robotické rameno řízené mikrokontrolérem Arduino a závora z technické stavebnice Fischertechnik, které demonstrují principy automatického ovládání. Návštěvníci se mohou podívat, jak fungují, a zkusit si jejich ovládání. Návštěvníci se také seznámí s principy ozubených převodů, poskládají na čas 3D tištěnou kotoučovou frézu a vyzkouší svůj cit pro drsnost povrchu. Na ty nejmenší čekají omalovánky. Expozice je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí objevovat svět techniky.

PRÁVNÍ POVĚDOMÍ OBČANŮ JAKO SOCIÁLNÍ DOVEDNOST

Fakulta právnická ZČU

Zajímá vás, jak vypadá práce advokátů, exekutorů, soudců či notářů? Chcete vědět, jak probíhá exekuční nebo rozvodové řízení? Víte, jakou ochranu máte, když pošlete někomu vaši fotografii nebo ji nahrajete na sociální sítě? Fakulta právnická vás seznámí nejen s (ne)tradičními právními profesemi, ale i se základními právními pojmy, které jsou použitelné pro váš každodenní život. Chybět nebude ani informační okénko o kyberšikaně a bezpečnosti na internetu nebo kvíz a prostor pro vaše dotazy!

ZNALOST JAZYKŮ OTEVÍRÁ DVEŘE DO SVĚTA

Ústav jazykové přípravy ZČU

Chcete poznat všechny naše aktivity nejen pro studující ZČU, ale i pro studentky, studenty, žákyně a žáky základních a středních škol celého Plzeňského kraje a pro veřejnost?Dozvíte se, jaké jazyky se u nás můžete naučit. Nahlédnete do nabídky Amerického centra Plzeň při Západočeské univerzitě a zjistíte, jaké jsou možnosti studia, stipendií či letních brigád v USA. V neposlední řadě se seznámíte s největší tradiční akcí Západočeské univerzity, tedy pokud ji už neznáte, a to s Mezinárodní letní jazykovou školu.

Technika, robotika, 3D tisk

Úhlava, o. p. s.

Zajímá vás, co s dětmi děláme při celoročním kroužku Dětská technická univerzita, který v Klatovech pod hlavičkou Fakulty strojní ZČU zajišťujeme? Nebo v rámci výukových programů pro děti, které nabízíme základním školám? Pokud ano, přijďte se podívat k našemu stánku! Rádi vám sdělíme další informace a něco si na místě i vyzkoušíte. Můžete se těšit například na robota DJI Robomaster, stavebnice Fischer Technik, 3D tiskárnu nebo mikropočítač micro:bit.

VĚDECKÉ DEGUSTAČNÍ MENU

Techmania Science Center

Připravili jsme výběr těch nejlepších vědeckých specialit, které můžete zakusit během návštěvy Techmania Science Center. Pod mlhovým závojem tekutého dusíku vám naservírujeme hlavolamy, pokusy s termokamerou, inženýrské aplikace a experimenty, které si dochutíte dle libosti. Jako dezert vám připravíme jízdu na Segwayi, po níž si budete moci odpočinout v obrovské bublině. Vše navíc okořeníme Sluncem a jeho chromosférou, kterou budeme pozorovat našimi dalekohledy.

MATEMATIKA HROU

Fakulta pedagogická ZČU

Fakulta pedagogická představí Katedru matematiky, fyziky a technické výchovy – oddělení matematiky, kde se vzdělávají budoucí učitelé. Užijete si matematiku v aplikacích zajímavě, hravě a inspirativně. Přijďte tvořit z geometrických tvarů zvířátka, skládat origami a domino různých tvarů, využijte stavebnice a hry k řešení rozličných rébusů, stavte z těles krásné modely. Uvidíte, kolik matematiky je ve světě kolem nás. Přijďte se do našeho stánku pobavit a učit se hrou.

JEDNODUCHÉ EXPERIMENTY

Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy

Ukázky jednoduchých pokusů z fyziky a chemie, různá pozorování z biologie.

STROJÍRENSKÉ MATERIÁLY

COMTES FHT a. s.

Ukázky mechanických zkoušek tahem a rázem v ohybu, světelný mikroskop, pokusy s tekutým dusíkem, supravodivá levitace. To vše najdete v naší expozici!

STAVEBNÍ INŽENÝRSTVÍ - MODERNÍ BUDOVY

Fakulta aplikovaných věd ZČU

Principy moderních budov pro 21. století – termografické snímkování budov.

PRO ŽIVOT A PRO ZDRAVÍ

Fakulta zdravotnických studií ZČU

Záchranáři z Katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví představí expozici „Návštěvník pacientem“ zaměřenou na ukázku první pomoci a přístupu k pacientovi uloženému na lůžku v sanitním voze, rovněž představí samotný sanitní vůz a další řadu vyšetření. Radiologové odkryjí tajemství jednotlivých zobrazovacích technik. Zdravotní laboranti si připravili ukázku nejrůznějších patologických nálezů v biologickém materiálu a demonstraci oscilačních hodin.

Katedra rehabilitačních oborů přichystala edukaci o noze a chůzi, kdy na praktických modelech dá možnost nahlédnout do anatomického minima pro návštěvníky. Dále proběhne vyšetření nohy na přístroji PodoCam a ukázka chůze s vycházkovými holemi Nordic Walking. Chybět nebude edukace o páteři s praktickou ukázkou na modelech, návštěvníci si navíc budou moci vyzkoušet přístroj In Body, který dává obraz o složení lidského těla.

INOVATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ - AI, VODÍK, MINECRAFT

Nvias

Přijďte objevit, jak AI mění svět a jak můžete být součástí této revoluce! Naše expozice “Umělá inteligence v akci – od nápadu po inovaci”” vás provede interaktivními ukázkami a projekty, kterými mladí nadšenci z nvias ukazují, jak mohou nástroje AI sloužit k řešení reálných problémů. Od projektového dne „AI Discover“ po program “nvias Space for Talents” uvidíte, jak aplikují AI na vlastní nápady a převádějí je do praktických řešení. Nechte se inspirovat, abyste i vy mohli tvořit technologické novinky, které mohou změnit svět.

POLYTECHNICKÉ HRÁTKY

Střední průmyslová škola, Klatovy

Na tomto stanovišti si budete moci zábavnou formou vyzkoušet spoustu her. Zjistíte například, jak rychlé máte reakce, a vaše mozkové závity dostanou zabrat při různých typech hlavolamů a stavbě elektrických obvodů. Na své si přijdou jak předškoláci, tak žáci devátých ročníků.

POHONY, MALÁ ELEKTROMOBILITA A ROBOTIKA

Fakulta elektrotechnická ZČU

V naší expozici uvidíte ukázky ze světa elektromobility, elektrických pohonů a robotiky. Budete si moci vyzkoušet projížďku na malém elektrickém motocyklu a dozvíte se, jak funguje elektrický pohon, což je základem každého elektrického vozidla. Jak se programují roboty vám předvedeme při ukázkách robotického kreslení a kooperace robotů.

KYBERNETIKA HROU

Fakulta aplikovaných věd ZČU

Praktické ukázky využití počítačového vidění a umělé inteligence v podání Fakulty aplikovaných věd ZČU. V naší expozici se dozvíte, jak pomáháme posouvat výzkum v oblasti experimentální chirurgie nebo jak hledáme zvířata na obrázcích z fotopastí. A také si vyzkoušíte, jaké to je být na okamžik hrdinou.

ČLOVĚK A ENERGIE

Fakulta elektrotechnická ZČU

Seznamte se s různými způsoby výroby a přeměny energie od parního stroje po palivové články.

INFORMATIKA BAVÍ

Fakulta pedagogická ZČU

Myslíte, že jste se na základní škole učili informatiku? Přijďte a uvidíte, jak moc je všechno jinak. Objevte, že informatika se dá naučit i při hraní deskových her. Zjistěte, jak funguje 3D tisk. Přijďte si s námi zahrát a vyhrát!

© 2024 - všechna práva vyhrazena