TACHOV 2024

Interaktivní výstava promění v tomto roce ve vědeckou laboratoř zámek v Tachově, a to ve čtvrtek 12. září 2024.

Podívejte se již nyní na plánované expozice, jejich seznam pro vás průběžně aktualizujeme.

seznam expozic

INFOCENTRUM

Západočeská univerzita v Plzni

Kudy kam na Dnu vědy a techniky 2024? Na tomto stánku vám rádi poradíme, přijďte se zeptat.

Přihlaste se ke své univerzitě tričkem, mikinou nebo hrnečkem.

Také nám můžete říct, jak se vám u nás letos líbilo.

ZAJÍMAVÁ CHEMIE

Fakulta pedagogická ZČU

Přijďte se přesvědčit, že chemie může být zábavná. Uvidíte například ohnivou kouli, létající plechovku, barevné oscilace a řadu dalších chemických experimentů.

KYBERNETIKA HROU

Fakulta aplikovaných věd ZČU

Praktické ukázky využití počítačového vidění a umělé inteligence prezentované Fakultou Aplikovaných věd ZČU. V rámci expozice se dovíte, jak pomáháme posouvat výzkum v oblasti experimentální chirurgie, jak hledáme zvířata na obrázcích z fotopastí a vyzkoušíte si, jaké je to být na okamžik hrdinou.

INOVATIVNÍ SVĚT 3D TISKU

Fakulta strojní ZČU

Objevte svět aditivních technologií a nechte se unést revolučními možnostmi 3D tisku! Naše expozice vám představí nejnovější inovace v oblasti plastového i kovového tisku, ukáže vám, jak tyto technologie mění průmysl a každodenní život. Přijďte a podívejte se na ukázky a inspirující příběhy o tom, co 3D tisk dokáže.

ZVUK

Fakulta elektrotechnická ZČU

V akustických laboratořích FEL ZČU se věnujeme zvuku, hluku a vibracím. Přijďte si vyzkoušet elektronické hudební nástroje, smíchat nahrávku kapely nebo prozkoumat materiály a možnosti akustických úprav kulturních a společenských prostorů.

MONITORING RÁDIOVÉHO SPEKTRA A VYSOKOFREKVENČNÍ MĚŘÍCÍ TECHNIKA

Fakulta elektrotechnická ZČU

V expozici máte možnost vidět specializovanou moderní měřicí techniku, prohlédnout si ve spektru radiokomunikační služby kolem nás a také si s námi o těchto věcech pohovořit.

VYROBTE SI ELEKTŘINU VLASTNÍ SILOU

Fakulta elektrotechnická ZČU

Napadlo vás někdy, jaký má vlastně člověk výkon a kolik by byl schopen vyrobit vlastní silou elektřiny? V naší expozici to zjistíte naprosto přesně! Změříme vám totiž okamžitý maximální výkon. Energii budete vyrábět na speciálně upraveném spinningovém kole, moderním synchronním generátorem s permanentními magnety a s vysokou účinností. Použijete svoje největší svaly, například čtyřhlavý sval stehenní.

E-TEXTILIE A TIŠTĚNÁ ELEKTRONIKA

Fakulta elektrotechnická ZČU

Senzory, které vyvíjíme, dovedou detekovat například toxické či výbušné plyny ve velmi nízkých koncentracích, těžké kovy ve vodách nebo z bezpečí měřit vysokou teplotu vzdálených objektů. Tyto senzory umíme nejen tisknout pomocí nových speciálních materiálů a technologií na ohebné fólie nebo papír, ale některé umíme dokonce i vyšívat či integrovat přímo do oblečení. Mohou být například součástí moderních technologií pro hasiče.

EXKURZE DO HISTORIE VÝVOJE PC A POČÍTAČOVÝCH HER

Fakulta pedagogická ZČU

Myslíte si, že vývoj techniky a počítačů je nuda? Pojďte se na vlastní kůži přesvědčit, že tomu tak není. Nebojte se, nebudeme vás seznamovat s vývojem procesoru či grafických karet. Představíme vám celou řadu starých, a ještě starších počítačů. Ale jako muzeum, kde se exponátů nemůžete dotknout, se tvářit nebudeme. Právě naopak! Budete si moct vyzkoušet i několik počítačových her, které se na těchto počítačích daly hrát.

ROZHODOVÁNÍ POD LUPOU: PROZKOUMEJ SVŮJ EKONOMICKÝ MOZEK

Fakulta ekonomická ZČU

Expozice odhaluje, jak behaviorální ekonomie ovlivňuje naše každodenní rozhodování. Objevte, proč často jednáme iracionálně, jak naše předsudky a intuice formují naše ekonomické volby a co to znamená pro naši budoucnost. Skrze zábavné aktivity a krátké experimenty budete moci lépe pochopit své vlastní chování a naučit se, jak lépe rozhodovat. Přijďte k nám a prozkoumejte skryté síly za vašimi rozhodnutími!

ŽIVÁ ARCHEOLOGIE

Fakulta filozofická ZČU

Program Živá archeologie nabídne ukázky experimentů. Poslechnete si, jak zněla hudba našich dávných předků a budete mít možnost vidět a dotknout se artefaktů starých tisíce let. Součástí bude představení oboru archeologie, jeho zájmu, metod, přístupů a kladených otázek na příkladech zahraničních a domácích výzkumů katedry archeologie Fakulty filozofické. Mezi nejvýznamnější zahraniční expedice, na které se můžete těšit, patří výzkum Hedvábné stezky v Kyrgyzstánu nebo zaniklé římské kolonie Castrum Novum v Itálii.

PRÁVNÍ POVĚDOMÍ OBČANŮ JAKO SOCIÁLNÍ DOVEDNOST

Fakulta právnická ZČU

Zajímá vás, jak vypadá práce advokátů, exekutorů, soudců či notářů? Chcete vědět, jak probíhá exekuční nebo rozvodové řízení? Víte, jakou ochranu máte, když pošlete někomu vaši fotografii nebo ji nahrajete na sociální sítě? Fakulta právnická vás seznámí nejen s (ne)tradičními právními profesemi, ale i se základními právními pojmy, které jsou použitelné pro váš každodenní život. Chybět nebude ani informační okénko o kyberšikaně a bezpečnosti na internetu nebo kvíz a prostor pro vaše dotazy!

ZNALOST JAZYKŮ OTEVÍRÁ DVEŘE DO SVĚTA

Ústav jazykové přípravy ZČU

Chcete poznat všechny naše aktivity nejen pro studující ZČU, ale i pro studentky, studenty, žákyně a žáky základních a středních škol celého Plzeňského kraje a pro veřejnost?Dozvíte se, jaké jazyky se u nás můžete naučit. Nahlédnete do nabídky Amerického centra Plzeň při Západočeské univerzitě a zjistíte, jaké jsou možnosti studia, stipendií či letních brigád v USA. V neposlední řadě se seznámíte s největší tradiční akcí Západočeské univerzity, tedy pokud ji už neznáte, a to s Mezinárodní letní jazykovou školu.

ZE STROJE PRŮZKUMNÍKEM ANEB ROBOTIKA VE SLUŽBÁCH KOSMONAUTIKY I VZDĚLÁVÁNÍ: UWB ROBOTICS

Fakulta strojní ZČU

Přijměte naše pozvání a pojďte s námi nahlédnout do světa robotických soutěží, v nichž se rodí budoucí generace vesmírných inženýrů. Zde se kov a algoritmy proměňují v komplexní stroje, které spolu zápolí ve snaze být co nejlepšími robotickými průzkumníky v rámci simulovaných vesmírných misí. Prozkoumejte, jaké výzvy přináší stavba robotického roveru pro průzkum rudé planety, a propadněte s námi fascinaci neznámými světy. Společně pohlédneme ke hvězdám a na chvíli se zasníme nad budoucností dobývání vesmíru. zdí.

CNC SKILLS CZECH REPUBLIC: JAK SE RODÍ MISTŘI

Fakulta strojní ZČU

Navštivte náš stánek a objevte svět moderního CNC frézování! Setkejte se s talentovanými studenty, kteří soutěží o titul mistra ČR, a sledujte jejich práci od návrhu po hotový výrobek. Uvidíte ukázky precizního obrábění a moderních technologií v akci, které vám představí studenti a odborníci z Fakulty strojní ZČU spolu se členy organizace Skills Czech Republic. Přijďte obdivovat technické dovednosti a nechte se inspirovat mistrovskými proměnami!

LabIR Edu – POZNEJTE SVĚT OČIMA TERMOKAMERY

Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) ZČU

Objevte fascinující svět skrze termokameru a naučte se více o této pokročilé technologii. Naše interaktivní stanoviště vám umožní nahlédnout do tajů infračerveného záření a jeho aplikací ve vědě a průmyslu. Nechte se inspirovat a rozšiřte své vědomosti s platformou LabIR Edu!

DEBRUJÁRSKÁ BADATELNA

Debrujáři při Gymnáziu Stříbro

Víte, kdo jsou to debrujáři? Přijďte k nám na stánek a my vám představíme nejen debrujáry, ale i jejich činnost. Spolu s námi si budete moci vyzkoušet různé fyzikální a chemické experimenty a zapojit mozek při odhalování tajemství různých optických iluzí nejen před, ale i za zrcadlem.

VESMÍR PRO KAŽDÉHO

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, p. o.

Nahlédněte s námi pod pokličku vesmíru – našeho domova! Pokud počasí dovolí, ukážeme vám
v dalekohledech Slunce, na kterém se stále děje něco zajímavého! V naší expozici nezapomeneme ani na ty nejmenší. Připraveny pro ně budou vystřihovánky, skládačky nebo třeba (i pro ty větší) jednoduchý projektor souhvězdí.

PRO ŽIVOT A PRO ZDRAVÍ

Fakulta zdravotnických studií ZČU

Záchranáři představí expozici „Návštěvník pacientem“, kdy se ukázka první pomoci zaměří na použití automatizovaných externích defibrilátorů, dále na ukázku přístupu k pacientovi uloženému na lůžku v sanitním voze a představení samotného sanitního vozu (jak to vypadá, když jste naším pacientem) a vyšetření krevního tlaku, saturace, tepové frekvence, EKG, klinické vyšetření. Návštěvníci budou mít rovněž možnost doptávat se na průběh transportu. Radiologové představí tajemství, které skýtají jednotlivé zobrazovací techniky – popis RTG snímků, kdy návštěvníci mohou identifikovat např. zlomeninu, dále si účastníci budou moci složit skládačku z RTG snímků či vyplnit křížovku na téma RTG záření. Zdravotní laboranti představí ukázku nejrůznějších patologických nálezů v biologickém materiálu a dále představí ukázku Briggs-Rauscherovy reakce, známé také jako „oscilační hodiny“, což je jedna z nejčastějších demonstrací chemické oscilační reakce. Nebudou chybět ukázky práce v laboratoři.

Katedra rehabilitačních oborů si připraví edukaci o noze a chůzi, kdy na praktických modelech nahlédne do anatomického minima pro návštěvníky, dále proběhne vyšetření nohy na přístroji PodoCam a ukáže chůzi s vycházkovými holemi Nordic Walking spolu s vysvětlením dané techniky. Dále se návštěvníci mohou těšit na edukaci o páteři s praktickou ukázkou na modelech s nahlédnutím do anatomického minima a se seznámením s vhodnými pohybovými aktivitami a ergonomií pracovního prostředí.

Všeobecné sestry se zaměří na měření krevního tlaku – v souvislosti s tímto bude veřejnost upozorněna na problematiku hypertenze (vysokého tlaku), jejích rizikových faktorů a případných následků tohoto onemocnění pomocí přehledného, pro laiky srozumitelného modelu. Chybět nebude ani správná hygienická dezinfekce rukou. Porodní asistentky připraví ukázky vývoje miminka během těhotenství a upozorní na faktory, které mohou miminko během těhotenství poškodit. Názorně mohou návštěvníci vidět na modelech rozdíly mezi nedonošeným a donošeným novorozencem. K dispozici budou i zábavné skládačky a puzzle s tematikou „zdraví“ pro větší či menší děti.

HISTORIE NENÍ NUDNÁ VĚDA

Fakulta filozofická ZČU

Často se objevuje názor, že historie je jen nudné učení se dat zpaměti, ovšem skutečnost je úplně jiná. Úkolem naší expozice je přiblížit historii zábavnou formou, například praktickými metodami.

STAVEBNÍ INŽENÝRSTVÍ - MODERNÍ BUDOVY

Fakulta aplikovaných věd ZČU

Principy moderních budov pro 21. století – termografické snímkování budov.

BAV SE VĚDOU

Odbor celoživotního a distančního vzdělávání ZČU

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjistěte, že věda je zábava. Čekají vás různé rébusy a logické hry. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

INOVATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ - AI, VODÍK, MINECRAFT

Nvias

Přijďte objevit, jak AI mění svět a jak můžete být součástí této revoluce! Naše expozice “Umělá inteligence v akci – od nápadu po inovaci”” vás provede interaktivními ukázkami a projekty, kterými mladí nadšenci z nvias ukazují, jak mohou nástroje AI sloužit k řešení reálných problémů. Od projektového dne „AI Discover“ po program “nvias Space for Talents” uvidíte, jak aplikují AI na vlastní nápady a převádějí je do praktických řešení. Nechte se inspirovat, abyste i vy mohli tvořit technologické novinky, které mohou změnit svět.

VĚDECKÉ DEGUSTAČNÍ MENU

Techmania Science Center

Připravili jsme výběr těch nejlepších vědeckých specialit, které můžete zakusit během návštěvy Techmania Science Center. Pod mlhovým závojem tekutého dusíku vám naservírujeme hlavolamy, pokusy s termokamerou, inženýrské aplikace a experimenty, které si dochutíte dle libosti. Jako dezert vám připravíme jízdu na Segwayi, po níž si budete moci odpočinout v obrovské bublině. Vše navíc okořeníme Sluncem a jeho chromosférou, kterou budeme pozorovat našimi dalekohledy.

CESTA K NOVÉMU POZNÁNÍ: FILOSOFIE A UMĚLÁ INTELIGENCE

Fakulta filozofická ZČU

Vliv umělé inteligence (AI) na filosofii a její proměnu je téma rozsáhlé a multidisciplinární, které otevírá mnoho nových otázek a přístupů k pochopení lidského myšlení, existence a poznání. AI, jakožto obor na pomezí informatiky, kognitivních věd a logiky, zasahuje do filosofických diskusí na mnoha úrovních.

© 2024 - všechna práva vyhrazena