Den vědy a techniky 2023 je za námi! 8. září jsme společně zaplnili plzeňské náměstí.

Děkujeme vám všem, kteří jste zavítali do našich expozic, i vědcům a vědkyním, jež vás zasvětili do tajů jednotlivých vědních oborů.

Celou akci si můžete připomenout ve fotogalerii.

1. Infocentrum

Kudy kam na Dnu vědy a techniky 2023? Rádi poradíme, zeptejte se. A také nám můžete říct, jak se vám u nás letos líbilo.

Západočeská univerzita v Plzni

2. Hrátky s vědou

Návštěvníci uvidí například dalekohledy z planetária pro pozorování Slunce a jeho chromosféry. Čekají na ně pokusy s tekutým dusíkem, probereme vlastnosti plynů, obsah naší atmosféry a další zajímavé inženýrské aplikace v průmyslu či lékařství. Zájemci se mohou svézt na populárním městském vozítku Segway, které se ovládá pomocí náklonu těla díky systému gyroskopů. Čekají na ně rovněž pokusy s termokamerou a sady zapeklitých hlavolamů z expozice MátoHáček. Ve Spaceboxu otestují tíhu na různých planetách naší sluneční soustavy. Pro nejmenší jsou připraveny zábavné workshopy a exponáty – výroba vlastních placek, možnost uzavřít se do obří bubliny apod.

Techmania Science Center

3. Vyrobte si elektřinu vlastní silou

Napadlo vás někdy, jaký má vlastně člověk výkon a kolik by byl schopen vyrobit vlastní silou elektřiny? V naší expozici to zjistíte naprosto přesně! Změříme vám okamžitý maximální výkon i množství vyrobené energie. Energii budete vyrábět na speciálně upraveném spinningovém kole s ideálním převodem, tj. téměř bezeztrátově. Použijete svoje největší svaly, např. čtyřhlavý sval stehenní. Elektřinu vyrábí moderní synchronní generátor s permanentními magnety a s vysokou účinností.

Fakulta elektrotechnická ZČU

4. Člověk a energie

Expozice představuje průřez vývoje výroby elektrické energie od parního stroje po fotovoltaické elektrárny.

Fakulta elektrotechnická ZČU

5. Staň se designérem!

Chcete si zkusit práci designéra? Přijďte se seznámit s nástroji, které dnes používají designéři ve své praxi. Vyzkoušejte si designérskou kresbu, vytváření maket i prototypů pomocí modelování 3D i z modelářské hlíny. Můžete si prohlédnout hotové modely dopravních prostředků, strojů i zdravotních pomůcek ve virtuální realitě.

Fakulta designu a umění

L. Sutnara ZČU

6. Elektrické pohony

Na stánku budou vystaveny moderní elektrické pohony zaměřené na osobní elektromobilitu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet praktické ukázky a zjistit, jak vlastně fungují.

Fakulta elektrotechnická ZČU

7. Flexibilní elektronika

Flexibilní elektronika je elektronika, vytvářená pomocí moderních materiálů a technologií na ohebných podložkách. Jedna z možností, jak takovou elektroniku vytvářet, je tisk. Pomocí tiskových technologií a speciálních materiálů (inkoustů, past) lze tisknout například ohebné, velmi malé a velmi lehké senzory plynných toxických látek nebo těžkých kovů ve vodním prostředí. K tisku lze využít i pokročilé nanočásticové materiály, jako jsou uhlíkové nanotrubice či grafen. Další z možností vytváření flexibilní elektroniky jsou e-textilie, při jejichž výrobě lze využívat vodivé nitě, příze a stuhy. S jejich pomocí můžeme elektroniku, zejména senzory, vyšívat, plést nebo tkát a integrovat je tak s maximálním komfortem do oblečení a dalších textilních výrobků. Ty mohou sloužit například jako ochranné pomůcky pro práci, vybavení pro sportovce či ve zdravotnictví a péči o zdraví.

Fakulta elektrotechnická ZČU

8. Magneticky ovládané roboty a soft-roboty

Moderní robotické systémy a jejich aplikace se stávají nedílnou součástí našeho světa. Tradiční koncepce velkých a těžkých kovových robotů však mají řadu společných limitů, mezi které patří vysoká energetická náročnost, omezená schopnost adaptovat se na okolní prostředí nebo pracovat na rozdílných prostorových škálách. Naše projekty představí roboty, které se snaží tyto limity posouvat. Budete si moci vyzkoušet například bezkontaktní ovládání miniaturních magnetických robotů nebo bionické soft-robotické chapadlo. Zatímco miniaturní roboty naleznou své uplatnění například při manipulaci s živými organismy v laboratorním prostředí, soft-roboty umožní spolupráci člověka a stroje nebo velmi jemnou manipulaci s křehkými objekty.

Fakulta elektrotechnická ZČU

9. KapFELa

KapFELa je robotická kapela hrající na skutečné nástroje, jako je elektrická kytara, basová kytara či xylofon. Nástroje jsou schopny hrát písně z databáze a mohou hrát jak samostatně, tak i dohromady. Neinvazivní řešení konstrukce roboticky řízených nástrojů umožňuje jakýkoliv nástroj vyjmout ze sestavy a každý si tak může na nástroj zahrát i sám.

Fakulta elektrotechnická ZČU

10. Jak vzniká hudba?

Jak dostat vlastní hudební nápad k posluchačům? Jak a čím nahrát a zpracovat jednotlivé nástroje a zpěv? Kam posunuly hudbu moderní technologie? Přímo u nás na stánku si tohle všechno můžete vyzkoušet.

Fakulta elektrotechnická ZČU

11. Správné a chybné ekonomické rozhodování

Jaké obchodní nabídky jsou výhodné? Jak se mění hodnota v čase? Jaké investice jsou smysluplné? Víte, co znamená pojmem management zdravé krajiny? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte na stánku Fakulty ekonomické.

Fakulta ekonomická ZČU

12. Nanomateriály: Zachrání nás #fyzika?

Věděli jste, že fyzika pomáhá řešit spoustu vašich (našich) problémů? Víte, že pomocí ní jsme schopni připravit nanostrukturní materiály třeba i tisíckrát tenčí než lidský vlas? Přijďte se podívat, k čemu se tyto materiály dají využít a jaká budoucnost nás s nimi čeká. Uvidíte třeba „chytré okno“, které umí v teplých dnech odrážet část tepla ze Slunce a v chladných dnech ho naopak propouštět dovnitř místnosti. Seznámíte se i s papírovým táckem, který se nedá namočit, a zjistíte, jak funguje levitace.

Fakulta aplikovaných věd ZČU

13. Kybernetika hrou

V naší expozici se seznámíte s praktickými ukázkami z oblasti robotiky a umělé inteligence. Těšit se můžete například na ukázky robotických artistů, malování s umělou inteligencí, autonomní malé drony nebo také plně programovatelné tanky. Těšíme se na vás!

Fakulta aplikovaných věd ZČU

14. Geodata v čase a prostoru

V expozici katedry geomatiky se setkáte s různými podobami dat vztažených nejen k zemskému povrchu na různých místech a v různých časech. Poznáte digitálního multimediálního průvodce projektu Peregrinus Silva Bohemica, obsahujícího zajímavé informace o vybraných barokních poutních zastaveních mezi Českem a Bavorskem, a uvidíte ukázky virtuálních i tištěných 3D modelů barokních památek. Geoprostorová data vztahující se k budoucnosti bude reprezentovat webová aplikace Traffic Modeler, která umožňuje zobrazovat a simulovat dopravní situace v budoucnu na základě zvolených dopravních omezení. Budoucí proměny města Plzně nabídne územní plán včetně ukázek připravovaných projektů zástavby, obchvatů či dalších zajímavých projektů.

Fakulta aplikovaných věd ZČU

15. Tajemství léčby zvukem

„Copa tuto je? Kdopa to kdy slyšel, aby zvuk léčil?“ …může si v Plzni leckdo říct, protože pravda na začátku může někdy vypadat velmi nepravděpodobně. Ve skutečnosti však vliv zvuku dobře znali a vědecky využívali už staří Egypťané. Zvuk je totiž výsledkem vibrací, které jsou součástí všeho, co existuje, neboť nic ve vesmíru není statické. Proč by Egypťané k léčbě používali pilulky, když uměli ovládat mocnější kosmické síly? Přijďte se seznámit s frekvencemi tvořenými pomocí terapeutických ladiček. Nebojte se, nejde o magii, je to jen fyzika!

Fakulta aplikovaných věd ZČU

16. Smart train

Nabídneme vám zábavnou platformu pro kognitivní trénink založený na rozhraní, které propojuje mozek s počítačem. Poznáte tak blíže, jaké možnosti skýtá obor neuroinformatika. Na modelové železnici totiž budete moci ovládat vlak mozkovými vlnami. Zajímá vás, jak je to možné? Princip spočívá ve využití snímače pro záznam mozkové aktivity, která se vyhodnocuje v reálném čase. Na základě naměřené úrovně pozornosti je následně nastavena rychlost pohybu modelu vlaku na digitálním kolejišti.

Fakulta aplikovaných věd ZČU

17. Historie je vědou!

Již z názvu katedry historických věd Fakulty filozofické ZČU vyplývá, že je historie vědou, nicméně řada humanitních oborů se neustále setkává s názory, že jejich vědecké metody nejsou dostatečné. Podobný zápas svádí také historie, která má ovšem výhodu tisíciletého výzkumu a množství výsledků, jež dokazují, že se jedná o jednu z nejstarších vědeckých disciplín vůbec. Přijďte se o tom přesvědčit a popovídat si se členy katedry a studenty, kteří vám rádi naše vědecké pracoviště komplexně představí.

Fakulta filozofická ZČU

18. Filozofie pro umělou inteligenci

Chcete vědět, zda stroje mohou myslet? Zajímá vás, jak se s umělou inteligencí domluvit lidskou řečí? Jak odlišit realitu od simulované reality? Zda mohou roboti jednat eticky? Odpovědi na tyto a další otázky najdete ve stánku katedry filozofie.

Fakulta filozofická ZČU

19. Živá archeologie

Expozice katedry archeologie a katedry antropologie Fakulty filozofické vám interaktivní formou představí život našich předků. Budete si moci prohlédnout originální artefakty staré tisíce let, ale i vyzkoušet funkční repliky pravěkých nástrojů, zbraní či hudebních nástrojů. Naši lektoři vás seznámí s možnostmi 3D rekonstrukcí architektury a umožní vám nahlédnout pod pokličku moderních archeologických a antropologických metod. Těšit se můžete na ukázky 3D skenování a modelování artefaktů, jejich mikroskopického studia, letecké archeologie či fyzické antropologie. Zahraniční aktivity katedry archeologie budou představeny prostřednictvím materiálů z expedic v jižním Kyrgyzstánu, které se uskutečnily ve spolupráci s přírodovědci z Akademie věd ČR, s Akademií věd Kyrgyzské republiky a Ošskou státní univerzitou.

Fakulta filozofická ZČU

20. Technické taje Fakulty strojní

Představíme studentskou formuli, virtuální realitu, moderní oblast 3D tisku, stavebnici simulující výrobní linky, mikroskopickou laboratoř nebo novinky z oblasti energetiky včetně pohledu do minulosti.

Fakulta strojní ZČU

21. Hravě s fyzikou

Fyzika může být i hravá. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit do expozice oddělení fyziky katedry matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické. Ověříte si, že fyzika se nachází všude kolem nás a základní fyzikální znalosti vám mohou v každodenním shonu velice usnadnit život. V naší expozici vás letos čekají nové a zajímavé experimenty, nejen z optiky a mechaniky, které si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Fakulta pedagogická ZČU

22. Tělo v pohybu

V naší expozici si budete moci ověřit, jak vaše tělo funguje při pohybu. Provedeme vám diagnostiku celkového složení těla, odezvu tepové frekvence na zatížení, rozložení tělesné hmotnosti mezi pravou a levou stranou a další. Poradíme vám, jak nastavit svůj tréninkový program či zlepšit kvalitu držení těla, případně se vyhnout svalovým dysbalancím.

Fakulta pedagogická ZČU

23. Zajímavá chemie

Chemie může být zábavná a dobrodružná. Nevěříte? Přijďte a přesvědčte se na vlastní oči.

Fakulta pedagogická ZČU

24. Interaktivní exkurze do historie vývoje PC

Myslíte si, že vývoj techniky a počítačů je nuda? Pojďte se na vlastní kůži přesvědčit, že tomu tak není. Nebojte se, nebudeme vás seznamovat s vývojem procesoru či grafických karet. Představíme vám celou řadu starých a ještě starších počítačů. Ale na muzeum, kde se exponátů nemůžete dotknout, si hrát nebudeme. Právě naopak! Budete si moct vyzkoušet i několik počítačových her, které se na těchto počítačích daly hrát.

Fakulta pedagogická ZČU

25. Informatika baví

Myslíte si, že jste se na základní škole učili informatiku? Přijďte a uvidíte, jak moc je všechno jinak. Řešte společně s námi snadné i obtížnější úkoly, hádanky a šifry pro robotická stvoření. Objevte, že informatika se dá naučit i při hraní deskových her. Zjistěte, jak funguje 3D tisk. Už jste někdy ztratili figurku z Člověče, nezlob se? Tu naši už neztratíte a můžete ji i vyhrát!

Fakulta pedagogická ZČU

26. Kavárna Potmě

Kavárna POTMĚ je unikátní koncept plně zatemněné kavárny, v níž obsluhují zrakově postižení již od roku 2006. Projekt přibližuje vidícím život nevidomých v absolutní tmě a představuje je v jiné roli – v roli těch, kteří se ve tmě orientují sluchem, hmatem, a na které se mohou při pohybu ve tmě plně spolehnout. Návštěvníkům skýtá možnost vyzkoušet si život těch, kteří z role zrakově postižených nevystoupí většinou celý život.

Nadační fond Českého rozhlasu

27. Zažij hrdost!

Fakultní nemocnice Plzeň, město Plzeň a Plzeňský kraj se spojily, aby podpořily bezpříspěvkové dárcovství krve. Staňte se dárci i vy a zažijte pocit hrdosti!

Fakultní nemocnice Plzeň, město Plzeň a Plzeňský kraj

28. Předcházet a bránit: Co je dobré vědět o ochraně (i záchraně) života – 1. část

Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví předvede sanitní vůz a výuku laické kardiopulmonální resuscitace u dětí i dospělých, včetně použití defibrilátoru. Dozvíte se, jaká tajemství skrývá radiologie a jednotlivé zobrazovací techniky, od RTG kazet a filmů až po současné moderní hybridní systémy jako CT, MR, PET apod. Zdravotní laboranti představí například Briggs-Rauscherovu reakci, známou také jako „oscilační hodiny“.

Fakulta zdravotnických studií ZČU

28. Předcházet a bránit: Co je dobré vědět o ochraně (i záchraně) života – 2. část

Katedra rehabilitačních oborů se budě věnovat správné chůzi a držení páteře a nově i měření na přístroji In Body, který poskytuje obraz o složení lidského těla. Výsledkem je analýza tělesné stavby (podíl tělesného tuku, podíl svalové hmoty, množství vody v těle, BMI, hodnota bazálního metabolismu, minerální látky a další). V rámci prevence Alzheimerovy choroby nabídne expozice rovněž nový český inovativní test pro vyšetření poruch paměti v počáteční fázi, který trvá pouhé tři minuty.

Fakulta zdravotnických studií ZČU

28. Předcházet a bránit: Co je dobré vědět o ochraně (i záchraně) života – 3. část

Katedra ošetřovatelství a porodní asistence připraví ukázky vývoje miminka během těhotenství a Všeobecné sestry se zaměří na aktivity směřující k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, infekčních onemocnění a vzniku cévních mozkových příhod. Zájemci si můžou nechat změřit krevní tlak a zjistit, jaké jsou rizikové faktory pro vznik hypertenze (vysokého tlaku) a případné následky tohoto onemocnění. Porodní asistentky připraví ukázky vývoje miminka během těhotenství a upozorní na faktory, které mohou miminko během těhotenství poškodit. Návštěvníci uvidí na modelech rozdíly mezi nedonošeným a donošeným novorozencem.

Fakulta zdravotnických studií ZČU

29. Odhalte tajemství „vaší“ hvězdy!

Víte, která hvězda je ta „vaše“? Co třeba ta, kterou nyní na obloze můžete vidět tak, jak vypadala v době vašeho narození? Přijďte zjistit, která to je.

Pokud počasí dovolí, ukážeme vám v dalekohledech Slunce, na kterém se stále děje něco zajímavého!

V naší expozici nezapomeneme ani na ty nejmenší. Připraveny pro ně budou vystřihovánky a skládačky, nebo třeba (i pro ty větší) jednoduchý projektor souhvězdí.

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni

30. Debrujárská badatelna

Vítejte v debrujárské badatelně. A co zde na vás čeká? U debrujárů z Klubu malých debrujárů (KMD) při Gymnáziu Stříbro si budete moci otestovat, zda vás více klame zrak, nebo mozek. Připravili si pro vás série optických iluzí založených na různých fyzikálních a matematických principech. U debrujárů z KMD Zbiroh na vás čekají různé poznávačky a kvízy z přírodovědné oblasti. Zaměřili se zejména na místní rostliny a živočichy. Tak neváhejte a přijďte si do debrujárské badatelny pohrát s vědou!

Klub malých debrujárů Stříbro a Zbiroh

31. Fyzikální kratochvílení

Církevní gymnázium Plzeň si pro návštěvníky připravilo fyziku v hudbě a hudbu ve fyzice! Přijď si zahrát na flašky, skleničky, trubky i trubkofon. Nebo si s námi raději vyrobíš vlastní hudební nástroj? Čeká na tebe i sada zvukových hádanek.

Církevní gymnázium Plzeň

32. IoT Lab ZČU

IoT technologie, tedy technologie internetu věcí, jsou dnes velmi rozšířené. Co si však pod tímto pojmem představit? Přijďte to zjistit do expozice IoT lab ZČU. Zkusíte si naprogramovat výšivku, ukážeme vám 3D tisk a zkrátka nepřijdou ani zájemci o elektroniku.

Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU

33. LabIR Edu – Poznejte svět očima termokamery

S termokamerou se dnes můžeme běžně setkat v průmyslu, výzkumu nebo lékařství. Velký potenciál má ale také ve školní výuce. Děti se učí o teple v různých přírodovědných předmětech, ať už zkoumají endotermické a exotermické reakce, elektrické obvody nebo vliv zeleně na mikroklima. Všechny tyto okem neviditelné a abstraktní tepelné jevy může v reálném čase vizualizovat termokamera a vést žáky a žákyně k hlubšímu pochopení vyučované látky. Termokamera vyvinutá ve výzkumném centru NTC je přímo navržena pro vzdělávání v 21. století. Ovládá se pomocí velkého dotykového displeje jako tablet, padne přímo do ruky a šasi je vyrobeno na 3D tiskárně. Přijďte si ji vyzkoušet! Na stanovišti LabIR Edu budete také moct experimentovat a zkoumat tepelné jevy a záludnosti, jakými je přenos tepla, propustnost nebo emisivita. Vzdělávací platforma LabIR Edu vznikla na ZČU v Plzni s cílem podpořit inovativní STEM výuku pomocí termokamer.

Nové technologie – výzkumné centrum

34. Postavit a bourat

Střední průmyslová škola stavební, Plzeň představí vše, co jste se chtěli dozvědět o stavebnictví, ale báli jste se zeptat.

Střední průmyslová škola stavební, Plzeň

35. Bav se vědou

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjistěte, že věda je zábava. Čekají na vás různé rébusy a logické hry. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

Celoživotní a distanční

vzdělávání ZČU

36. Impuls k tvoření

IoT craft – to je propojení reálného světa se světem Minecraftu. Vyzkoušíte si experimenty s AI toy, která v sobě ukrývá umělou inteligenci pro zpracování obrazu, a možná i více. Představí se HYDRA Racing – první plzeňský tým závodící s modelem vodíkového autíčka. Dozvíte se více o využití vodíku v mobilitě a v energetice. Představíme také vzdělávací programy nvias pro školy.

nvias

37. Za robůtky do školy

Centrum robotiky je moderní volnočasové centrum. Cílem našich aktivit je podpořit zájem dětí o polytechnické a přírodovědné vzdělání. Nabízíme kroužky pro děti, příměstské tábory, dny pro veřejnost se zaměřením na robotiku, techniku, přírodní vědy, elektroniku, programování a další. Stejně tak pořádáme vzdělávací aktivity pro pedagogické pracovníky.

Centrum robotiky

38. Znalost jazyků otevírá dveře do světa

Chcete poznat vše, co nabízíme studujícím ZČU, základních a středních škol celého Plzeňského kraje i veřejnosti? Přijďte a dozvíte se, jaké jazyky se u nás můžete naučit. Nahlédnete do nabídky Amerického centra Plzeň při Západočeské univerzitě a zjistíte, jaké jsou možnosti studia, stipendií či letních brigád v USA. A v neposlední řadě se seznámíte s největší tradiční akcí Západočeské univerzity… tedy pokud ji ještě neznáte: Mezinárodní letní jazykovou školou.

Ústav jazykové přípravy ZČU

39. GOTT NAVŽDY

Upozornění: Mezi expozicemi už z organizačních důvodů bohužel není projekt GOTT NAVŽDY, na němž spolupracovala katedra kybernetiky Fakulty aplikovaných věd s Českým rozhlasem.

Děkujeme za pochopení.

40. Propagační předměty

Nová kolekce Západočeské univerzity v Plzni hraje všemi barvami. Chcete tričko, mikinu, hrneček nebo třeba jen propisku a zápisník?

Západočeská univerzita v Plzni

41. Svět chemických reakcí

Demonstrace atraktivních chemických experimentů. Expozice bude umístěna na adrese Veleslavínova 42, posluchárna VC 105. Z kapacitních důvodů je nutné se na expozici registrovat zde.

Fakulta pedagogická ZČU